Детегледачката: нуждата
Детегледачката: търсенето
И така, след известен размисъл реших да запиша няколко съвета към търсещите и предлагащите работа като детегледачки. Разбира се, те отразяват собствените ми разбирания и мироглед.
За кандидати:
- Опитайте се да пишете грамотно. Дори да не ви се струва важно, приемете, че прави лошо впечатление, ако допускате груби грешки. Повечето семейства, които предлагат такава работа, са с висок доход, добре образовани и често водят писмена кореспонденция, а съобщение, в което няма главни букви, точки и е пълно с грешки, просто вади очите. Ако нямате опит с писането на компютър, по-добре помолете някой да ви асистира или се постарайте да намерите символите по клавиатурата, дори да ви отнеме много време.
- Постарайте се да подготвите пълно CV (автобиография). Ако изпращате снимка, нека да е такава, на която сте облечени като за интервю, а не с тениска. Няма значение, че на работа няма да ходите с риза. Така ще се отличите сред останалите кандидати и ще покажете, че гледате на ангажимента си сериозно. Не се притеснявайте да опишете предишния си трудов стаж, дори да не е свързан с отглеждането на деца.
- Не притискайте работодателя като постоянно му изпращате съобщения, подканяйки го да ви се обади или да се срещнете.
- Ако ви одобрят за среща, моля ви, изкъпете се и отидете в спретнат вид. По време на срещата изключете мобилния си телефон, не водете приятели, родители или децата, за които в момента се грижите. Не си поръчвайте за ядене, най-вече защото ще ви пречи да говорите, а и най-вероятно работодателите ще искат да платят сметката. Интервюто не е повод да обядвате безплатно. Най-приемливо ми се вижда да си поръчате нещо равностойно на поръчаното от човека срещу вас.
- Не се срамувайте да задавате въпроси. Както вас ви избират, така и вие също искате да опознаете и изберете работодателя си. Поинтересувайте се за името на детето, какво е по характер, покажете заинтересованост. Никога не давайте оценка за начина, по който родителите са отглеждали детето досега.
За работодатели:
- Опитайте се да имате реалистични изисквания и да се преборите с предразсъдъците си. Едва ли е необходимо да изисквате компютърна грамотност и владеене на три чужди езика от жена, която ще гледа едногодишното ви детенце.
- Не вярвайте на слуховете, че възрастните жени няма да смогват на енергичното ви дете, а младите са неопитни и безотговорни. Всеки човек е различен и не заслужава да бъде категоризиран по възраст. Не сме машини и се амортизираме и усъвършенстваме по различен начин.
- Бъдете коректни – предложете реално конкурентна заплата, не се стискайте за платения годишен отпуск и моля ви, не уволнявайте хората, защото са се разболели и не са могли да дойдат на работа! Вие не бихте търпели подобно отношение, не го опитвайте върху човека, който ще се грижи за безценното ви.
- Вие също отидете спретнати и чисти на интервюто. Редно е да поемете сметката. Не забравяйте, че вас също ви преценяват.
- Не коментирайте останалите кандидати. Опитайте се да предразположите човека срещу вас, за да откриете що за личност е в действителност.
- Обадете се или пишете на всички кандидати, дори да не наемете точно тях. Винаги много съм мразела да не ми се обадят, дори да не съм била избрана за работа.
В заключение: след две години, прекарани в опити за откриване на митологичната химера, наречена „професионална детегледачка“, и точно преди окончателно да реша, че в България „такова животно нема“, случайно попадам на жена, която отговаря и дори надминава всичките ми очаквания. Така че, дерзайте, търсете и не се отчайвайте! Легендите са верни.